24-25 MAY TARİXİNDƏ BEYNƏLXALQ ELMİ PRAKTİKİ KONFRANS KEÇİRİLMİŞDİR.
24-25 May tarixlərində Azərbaycan Tibb Universitetində “Şuşa İli”nə həsr olunmuş “Təbabətin aktual problemləri” adlı beynəlxalq elmi- praktiki konfrans keçirilmişdir. Konfransda ilk olaraq ATU-nun rektoru professor Gəray Gəraybəyli çıxış etdi, daha sonra Şuşa haqqında videonümayiş təqdim olundu.
Türkiyə Cümhuriyyəti Sağlıq Bilimləri Universitetinin rektoru Dr.Cevdet Erdölün “Türkiyədə və Dünyada Sağlık hizmeti ve Hekimlik” mövzusunda çıxışında həm ölkəmizdə, həm də qardaş ölkədə tibb sahəsində olan əsas yenilikər və əhaliyə göstərilən tibb xidmətinin daha da yaxşılaşdırılması üçün yaradılan şərait barədə danışıldı.
Plenar iclasda Azərbaycan Tibb Univerisitetinin professorları öz təqdimatları ilə yanaşı Türkiyənin öndə gedən Universitetlərinin Professorları da öz elmi məqalələrini təqdim etdilər.Həmçinin iclasın cərrahiyə bölümündə cərrahiyədə olunan yeniliklər və tibb sahəsinə müasir yanaşmalar təqdim olundu.Ortopediya və Travmatologiyada istifadə olunan robot cərrahiyəsindən maraqlı təqdimatlar nümayiş olundu. Həmçinin N.V.Sklifosovskiy adına kliniki Tibb Universitetinin Kliniki immunologiya və allergologiya kafedrasını müdiri İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Molekulyar Təbabət İnstitutunun İmmunopatalogiya Laboratoriasının müdiri akademik Karaulov Alexandr Viktoroviç “Ağır COVİD-19-un immunopatogenezinin və immunoprofilaktikasının açılmış sirrlər” mövzusunu təqdim etdi.
Konfrans bəzi yerli şirkətlərin həmçinin “Zeytun Pharmaceuticals” MMC-nin sponsorluğu ilə həyata keçirilmişdir.

On May 24-25, Azerbaijan Medical University hosted an international scientific-practical conference entitled “Actual Problems of Medicine” dedicated to the “Year of Shusha”. Rector of AMU Professor Garay Garaybeyli spoke at the conference, then a video about Shusha was presented.
Dr. Cevdet Erdol, Rector of the University of Health Sciences of the Republic of Turkey, in his speech on "Health Care and Medicine in Turkey and the World" spoke about the main innovations in the field of medicine in our country and the brotherly country and the conditions created to further improve medical services.
In addition to their presentations, professors from leading medical universities of Turkey also presented their scientific articles. Innovations in surgery and modern approaches to medicine were presented in the surgery section of the meeting. Interesting presentations were made in robotic surgery used in orthopedics and traumatology. Also, the head of the Department of Clinical Immunology and Allergology of the Clinical Medical University named after NV Sklifosovskiy, the head of the Immunopathology Laboratory of the Institute of Molecular Medicine of the First Moscow State Medical University named after IM Sechenov, Academician Karaulov Alexander Viktorovich presented .