24-25 MAY TARİXİNDƏ BEYNƏLXALQ ELMİ PRAKTİKİ KONFRANS KEÇİRİLMİŞDİR.
24-25 May tarixlərində Azərbaycan Tibb Universitetində “Şuşa İli”nə həsr olunmuş “Təbabətin aktual problemləri” adlı beynəlxalq elmi- praktiki konfrans keçirilmişdir. Konfransda ilk olaraq ATU-nun rektoru professor Gəray Gəraybəyli çıxış etdi, daha sonra Şuşa haqqında videonümayiş təqdim olundu.
Türkiyə Cümhuriyyəti Sağlıq Bilimləri Universitetinin rektoru Dr.Cevdet Erdölün “Türkiyədə və Dünyada Sağlık hizmeti ve Hekimlik” mövzusunda çıxışında həm ölkəmizdə, həm də qardaş ölkədə tibb sahəsində olan əsas yenilikər və əhaliyə göstərilən tibb xidmətinin daha da yaxşılaşdırılması üçün yaradılan şərait barədə danışıldı.
Plenar iclasda Azərbaycan Tibb Univerisitetinin professorları öz təqdimatları ilə yanaşı Türkiyənin öndə gedən Universitetlərinin Professorları da öz elmi məqalələrini təqdim etdilər.Həmçinin iclasın cərrahiyə bölümündə cərrahiyədə olunan yeniliklər və tibb sahəsinə müasir yanaşmalar təqdim olundu.Ortopediya və Travmatologiyada istifadə olunan robot cərrahiyəsindən maraqlı təqdimatlar nümayiş olundu. Həmçinin N.V.Sklifosovskiy adına kliniki Tibb Universitetinin Kliniki immunologiya və allergologiya kafedrasını müdiri İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Molekulyar Təbabət İnstitutunun İmmunopatalogiya Laboratoriasının müdiri akademik Karaulov Alexandr Viktoroviç “Ağır COVİD-19-un immunopatogenezinin və immunoprofilaktikasının açılmış sirrlər” mövzusunu təqdim etdi.
Konfrans bəzi yerli şirkətlərin həmçinin “Zeytun Pharmaceuticals” MMC-nin sponsorluğu ilə həyata keçirilmişdir.

24-25 МАЯ СОСТОЯЛАСЬ МЕЖДУНАРОДНАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ.
24-25 мая в Азербайджанском Медицинском Университете состоялась международная научно-практическая конференция «Актуальные проблемы медицины», посвященная «Году Шуши». На конференции выступил ректор АМУ профессор Гарай Герайбейли, затем был представлен видеоролик о Шуше.
Д-р Джевдет Эрдол, ректор Университета медицинских наук Турецкой Республики, в своем выступлении на тему «Здравоохранение и медицина в Турции и мире» рассказал об основных нововведениях в области медицины в нашей стране и братской стране. созданы условия для дальнейшего улучшения медицинского обслуживания.
Помимо докладов, свои научные статьи представили профессора ведущих медицинских вузов Турции.В секции хирургии встречи были представлены инновации в хирургии и современные подходы к медицине.Интересные доклады были сделаны по роботизированной хирургии, используемой в ортопедии и травматологии. А также заведующий кафедрой клинической иммунологии и аллергологии Клинического медицинского университета им. Н.В. Склифосовского, заведующий лабораторией иммунопатологии Института молекулярной медицины Первого МГМУ им. И.М. Сеченова, академик Караулов Александр Викторович представлен .