Neonatologiyada yeniliklər-2020” beynəlxalq konqresi keçirildi
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi, İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzi, Səhiyyə Nazirliyinin Noenatal Komissiyası, Ankara Universiteti və ABŞ-ın Vanderbilt Universitetinin birgə əməkdaşlığı, “Uptodate in Medicine”nın təşkilatı dəstəyi ilə 18-20 noyabr 2020-ci ildə “Neonatologiyada yeniliklər-2020” beynəlxalq konqresi keçirildi. Ənənəvi olaraq hər il keçirilən konqresdə Azərbaycan ekspertləri ilə yanaşı, Türkiyə və ABŞ-ın neonatologiya sahəsində aparıcı mütəxəssisləri də iştirak etdilər.
Canlı vebinar formatında keçirilən beynəlxalq konqresin təşkilində məqsəd – ana və uşaq sağlamlığının qorunması istiqamətində pediatr, neonatoloq, mama-ginekoloq, ailə həkimi, terapevt, o cümlədən digər ixtisaslı tibb işçilərinin bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, həmçinin yerli tibb işçilərimizi müasir beynəlxalq təcrübə ilə tanış etməkdir.
Səhiyyə Nazirliyinin baş neonatoloqu Rüstəm Hüseynov konqresi giriş sözü ilə açaraq, yenidoğulanların sağlamlığına ölkəmizdə göstərilən diqqət və qayğının yüksək səviyyədə olduğunu vurğuladı. O, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsinin əhəmiyyətindən, ən müasir müalicə protokollarının adaptasiyadan sonra tətbiqindən danışaraq, türk və amerikalı mütəxəssislərə dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi. Türkiyənin tanınmış neonatoloqlarından olan professor Ömer Erdeve konqresin təşkilində ənənəvi olaraq artıq 4-cü ildir iştirak etdiyindən və həmkarları ilə birgə Türkiyənin təcrübəsini Azərbaycan və ABŞ mütəxəssislərlə paylaşmaqdan, eyni zamanda maraqlı müzakirə aparmaqdan dərin məmnunluq hissini bildirdi.
Konqresin video yazısı distant təhsil portalı olan www.ecourses.az portalında yerləşdiriləcək.
Qeyd edək ki, konqres Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Elmi Tibbi Şurası tərəfindən akkreditasiya olunub və 12 DTT kredit balı ilə qiymətləndirilib.

• Состоялся Международный конгресс «Инновации в неонатологии 2020».
«Инновации в неонатологии 2020» 18-20 ноября 2020 года при совместной поддержке Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики, Центра общественного здравоохранения и реформ, Ноенатальной комиссии Министерства здравоохранения, Университета Анкары и Университета Вандербильта. , Проведен международный конгресс США. Наряду с азербайджанскими специалистами в традиционном ежегодном конгрессе приняли участие ведущие специалисты в области неонатологии из Турции и США.
Целью международного конгресса, который проходит в формате живого вебинара, является повышение уровня знаний и навыков педиатров, неонатологов, акушеров, семейных врачей, терапевтов, а также других квалифицированных медицинских работников в области охраны здоровья матери и ребенка. , а также познакомить наших местных медицинских работников с современным международным опытом.
Открывая съезд, главный неонатолог Минздрава Рустам Гусейнов подчеркнул высокий уровень внимания и заботы о здоровье новорожденных в нашей стране. Он рассказал о важности изучения международного опыта, применения самых современных протоколов лечения после адаптации и поблагодарил турецких и американских специалистов за их поддержку. Профессор Омер Эрдеве, известный турецкий неонатолог, сказал, что он рад участвовать в конгрессе четвертый год подряд и поделиться опытом Турции с азербайджанскими и американскими экспертами и провести интересные дискуссии.
Видео с конгресса будет размещено на портале дистанционного обучения www.ecourses.az.
Отметим, что конгресс был аккредитован Научно-медицинским советом Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики и получил 12 баллов ВТО.