DENK PHARMA AZƏRBAYCAN BAZARINDA - İLK TƏDBİR
“DENK PHARMA GmbH & Co. KG” 1948-ci ildə yaranmış ailəvi şirkətdir, baş ofisi Almaniyanın Münxen şəhərində yerləşir. Bizim məqsədimiz – 70...
Narkoloji Mərkəzdə müalicə olunan vətandaşlara etdiyiniz yardımlara nələr daxildir?
“Respublika Narkoloji Mərkəzi” publik hüquqi şəxsi ixtisaslaşdırılmış ambulator və stasionar narkoloji xidmət göstərən müalicə-profilaktika müəssisəsi olaraq “əhalinin sağlamlığının qorunması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa və digər müvafiq normativ-hüquqi aktlara uyğun fəaliyyət göstərir.
Mərkəzdə narkotik vasitələrdən istifadə edənlər, habelə sərxoşluq edən şəxslər arasında narkomaniyanın, alkoqolizmin, toksikomaniyanın və digər asılılıq hallarının meydana çıxmasının qarşısını almaq məqsədilə müalicə və profilaktika işi aparılır. Mərkəz əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinin ekspertizasını, o cümlədən alkoqol səxoşluğunun ekspertizasını həyata keçirir. Azadlıqdan məhrumetmə yerlərindən alkoqolizm, narkomaniya və toksikomaniya ilə əlaqədar məcburi müalicəyə göndərilmiş şəxslərin tibbi müayinədən keçirilməsi və müalicəsini, narkotik vasitələrdən və digər psixotrop maddələrdən sui-istifadə edən şəxslərə psixoterapevtik və əxlaqi-mənəvi yardım göstərilir.
Narkoloji müalicədə psixoloji durumun sağlamlığını necə bərpa edirsiniz?
Narkoloji Mərkəzdə müalicə alan xəstələrə dərman müalicəsi ilə yanaşı psixoloqlar tərəfindən fərdi və qrup terapiyaları şəklində psixoloji yardım göstərilir. Mövcud durumu nəzərə alaraq xəstələrə psixoloji yardımın intensivliyi artırılıb.
Pandemiya şəraitində sizin COVID-19-la mübarizəniz necə baş verir?
Koronovirus (COVID-19) infeksiyasının yayılmasına qarşı mübarizə məqsədilə mərkəzdə maska taxılması, sosial məsafənin qorunması, əl gigiyenasına əməl edilməsi tövsiyyələrini əks etdirən məlumatlandırıcı lövhələr vurulub. Giriş qapısında mərkəzə müraciət edən şəxslərin hərarətləri yoxlanılaraq dezinfeksiyaedici vasitələrdən istifadə edilir. İlkin olaraq Qəbul şöbəsində xəstələrin hərarətləri yoxlanılır. Əgər xəstədə hərarətin yüksək olması aşkar olunarsa, COVID-19 test müayinəsi məsləhət görülür. Qəbul olunan xəstələr birbaşa müayinə üçün rentgen kabinetinə yönləndirilir. Pandemiya ilə əlaqədar stasionar şəraitdə müalicə alan xəstələrin təhlükəsizliyi məqsədilə xüsusi karantin rejimi qaydalarına əsasən xəstə yaxınları ilə görüş qadağan olunub. Bütün otaqlar və dəhlizlər dezinfeksiyaedici məhlulla müntəzəm olaraq təmizlənir.
Mərkəzin hər zaman təhsil ocaqları ilə görüşləri, marifləndirmə seminarları keçirilir. Pandemiya dövründə bu fəaliyyətinizi hansı şəkildə davam etdirdiniz?
Maarifləndirmək məqsədilə tədris müəssisələrində pandemiya ilə əlaqədar tədbirlər müvəqqəti olaraq təxirə salınıb. Yalnız mütəmadi olaraq Cəzaçəkmə Müəssisələrində, hərbi məktəbin məzunları, gənc zabit və əsgərlər qarşısında, KİV-də “Narkotiklərə “YOX” deyək!” narkomaniyaya qarşı onlayn şəkildə maarifləndirici-təbliğat xarakterli sual-cavab, müzakirə və diskussiyalar həyata keçirilir.
Mərkəzə edilən müraciətlərdə hansı hallar daha çox müşahidə olunur?
Son dövrlər edilən müraciətlərə əsasən deyə bilərik ki, polinarkomaniya, yəni iki və daha artıq sintetik, yarım sintetik və təbii narkotik vasitələrin birlikdə qəbulu halları çoxalıb. Psixostimulyatorlar qrupundan olan sintetik psixoaktiv maddə “metamfetamin” və opiatların birlikdə qəbulu istifadəçilərin sinir sistemində kəskin pozuntular yaradır. Belə hallarda həkim-narkoloqlarla yanaşı müalicədə həkim-psixoterapevt və həkim-nevropatoloqlara ciddi ehtiyac duyulur.
Mərkəzdə neçə şəxs qeydiyyatdadır və ötən illə müqaisədə artma yoxsa azalma müşahidə olunur?
Hazırda Mərkəzdə qeydiyyatda olan narkotik maddə istifadəçilərinin sayı 33 min 788-dir. Onlardan 618-i qadın, 9-u 15-17 yaşlarda, 18-34 yaşlar arası 12969. Qeyd edim ki, ötən il bu rəqəm 32921 olub. Amma bu artımı Respublikada narkotik maddə istifadəçilərin sayının artması kimi qəbul etmək də düzgün olmaz. Düşünürəm ki, bu Narkoloji Mərkəzə müraciətlərin sayında olan dəyişiklikdir. Yəni biz bunu mərkəzdə aparılan müalicəyə olan inamın artması kimi dəyərləndiririk.

Парвин Мамедов, руководитель Республиканского центра наркологии Минздрава, рассказал о деятельности центра.
Чем вы помогаете гражданам, которые лечатся в наркологическом центре?
«Республиканский наркологический центр» является публичным юридическим лицом, действующим в качестве специализированного амбулаторного и стационарного лечебно-профилактического учреждения в соответствии с Законом Азербайджанской Республики «Об охране здоровья населения» и другими соответствующими нормативными актами.
Центр обеспечивает лечение и профилактику для предотвращения развития наркомании, алкоголизма, наркомании и других зависимостей у потребителей наркотиков и лиц в состоянии алкогольного опьянения. В центре проводится экспертиза временной нетрудоспособности, в том числе обследование на алкоголизм. Медицинское обследование и лечение лиц, направляемых в тюрьмы для принудительного лечения от алкоголизма, наркомании и токсикомании, а также психотерапевтическая и моральная помощь лицам, злоупотребляющим наркотиками и другими психотропными веществами.
Как восстановить психологическое состояние здоровья при лечении наркозависимости?
Помимо медикаментозного лечения, психологи проводят индивидуальную и групповую терапию для пациентов, проходящих лечение в наркологическом центре. С учетом сложившейся ситуации увеличена интенсивность психологической помощи пациентам.
Как вы справляетесь с COVID-19 во время пандемии?
В целях борьбы с распространением инфекции коронавируса (COVID-19) в центре установлены информационные табло с рекомендациями по ношению маски, соблюдению социальной дистанции и соблюдению гигиены рук. У входной двери используются дезинфицирующие средства для проверки температуры обращающихся в центр. Первоначально температуру пациентов проверяют в приемном отделении. Если у пациента высокая температура, рекомендуется пройти тест на COVID-19. Поступившие пациенты направляются непосредственно в рентгеновский кабинет для обследования. В целях безопасности пациентов, получающих стационарное лечение в связи с пандемией, по правилам особого карантинного режима встречи с родственниками пациентов запрещены. Все комнаты и коридоры регулярно чистятся дезинфицирующим раствором.
В центре всегда проводятся встречи с учебными заведениями и информационные семинары. Как вы продолжали эту деятельность во время пандемии?
В целях повышения осведомленности временно отложены мероприятия, связанные с пандемией, в учебных заведениях. Только в обычных тюрьмах, перед выпускниками военных училищ, молодыми офицерами и солдатами, в СМИ: «Скажем НЕТ наркотикам!» Информационно-просветительские вопросы, ответы и обсуждения наркомании ведутся в Интернете.
Каковы наиболее частые случаи обращения в центр?
На основании недавних обращений можно сказать, что увеличилось количество случаев совместного приема двух и более синтетических, полусинтетических и натуральных препаратов. Одновременное употребление синтетического психоактивного вещества «метамфетамин» и опиатов из группы психостимуляторов вызывает острые расстройства нервной системы у потребителей. В таких случаях, помимо наркологов, остро нужны психотерапевты и неврологи.
Сколько человек зарегистрировано в центре и увеличилось или уменьшилось по сравнению с прошлым годом?
В настоящее время на учете в Центре находится 33 788 наркопотребителей. Из них 618 женщин, 9 - 15-17 лет, 12-369 - 18-34 года, в прошлом году - 32921 человек. Однако было бы неправильно воспринимать это увеличение как увеличение числа потребителей наркотиков в стране. Думаю, это изменение количества обращений в наркологический центр. Другими словами, мы видим в этом повышение уверенности в лечении, проводимом в центре.