DENK PHARMA AZƏRBAYCAN BAZARINDA - İLK TƏDBİR
“DENK PHARMA GmbH & Co. KG” 1948-ci ildə yaranmış ailəvi şirkətdir, baş ofisi Almaniyanın Münxen şəhərində yerləşir. Bizim məqsədimiz – 70...
XX əsri Azərbaycanda əczaçılığın inkişafında intibah dövrü hesab etmək olar. Çünki bu yüzillikdə ölkəmizin əczaçılıq sahəsində əhəmiyyətinə görə bənzəri olmayan hadisə baş verib - Azərbaycanda əczaçılıq sahəsində ali təhsilin bünövrəsi qoyulub. Bu barədə Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru, professor Gəray Gəraybəyli “Əczaçılığın müasir problemləri” mövzusunda V Beynəlxalq Elmi Konqresin açılış mərasimindəki çıxışında bildirib.
Rektor xatırladıb ki, məhz 1938-ci ildə ölkəmizdə Azərbaycan Dövlət Əczaçılıq İnstitutu təşkil olunub: “Beləliklə, artıq Azərbaycanda ali əczaçılıq təhsilinin yaradılmasının 80 ili tamam olur. İftixarla qeyd etməliyəm ki, keçmiş SSRİ-nin türkdilli respublikaları, həm də qonşu Türkiyə və İranla müqayisədə ali əczaçılıq təhsili üzrə ilk qurum məhz Azərbaycanda yaranıb və sonradan müharibənin başlaması ilə əlaqədar olaraq Azərbaycan Dövlət Tibb Universiteti əczaçılıq fakültəsinə çevrilib”.
Rektor, professor Gəray Gəraybəyli Azərbaycan Tibb Universitetinin yaradılmasının 90, Ali əczaçılıq təhsilinin 80 illik yubileylərinə həsr olunmuş elmi konqresin işinə uğurlar arzulayıb.
Səhiyyə nazirinin müavini Elsevər Ağayev çıxışında son əsr ərzində Azərbaycanda əczaçılığın inkişafından danışıb və qeyd edib ki, bu inkişafda, əczaçı kadrların hazırlanmasında yubileyi qeyd olunan fakültənin böyük rolu olub.
“Əgər 100 il əvvəl Azərbaycanda cəmi 50 aptek var idisə, indi onların sayı 2900-a çatıb. Topdansatış müəssisələrinin sayı 100-dən çoxdur. Yeni əczaçılıq müəssisələri də yaradılır. Əgər 1998-ci ildə Azərbaycanda yalnız bir dərman istehsalı şirkəti var idisə, indi onların sayı dəfələrlə çoxdur. Hətta xarici ölkələrdən Azərbaycana dərman istehsalı sahəsində investisiya qoymaq istəyən şirkətlərin də marağı artır”.
Səhiyyə nazirinin müavini E.Ağayev qeyd edib ki, bu gün Səhiyyə Nazirliyi istehsalçıdan istehlakçıya kimi dərman vasitələrinin keyfiyyətinə və effektivliyinə nəzarəti həyata keçirir. Bu istiqamətdə işlər daim təkmilləşdirilir. E.Ağayev bildirib ki, ATU-da son illər aparılan islahatlar əczaçılıq təhsilinin gələcək inkişafına müsbət təsir göstərəcək.
Açılış nitqlərindən sonra “Əczaçılığın müasir problemləri” mövzusunda V Beynəlxalq Elmi Konqres işinə başlayıb. Toplantıda əczaçılıq elminin bütün sahələri, eləcə də yeni dərman vasitələrinin yaradılması istiqamətində aparılan elmi-tədqiqat işləri, həmçinin də praktik əczaçılığın maraq dairəsində olan problemli məsələlər müzakirəyə çıxarılıb. Türkiyənin Lokman Həkim Universitetinin rektoru Prof. Dr. Bülent Gümüşel , AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktoru Akademik Dilqəm Tağıyev, Özbəkistanın S.Y. Yunusov adına Təbii Maddələrin kimyası İnstitutunun direktoru, prof. Dr. Şamansur Saqdullayev, Fransanın Marsel Universitetinin Əczaçılıq fakültəsi, Farmakoqnoziya və Etnofarmakologiya kafedrasının müdiri Prof. Evelyne Ollivier, Kiprin Yaxın Şərq Universiteti, Səhiyyə Elmləri İnstitutunun müdiri Prof. Dr. K. Hüsnü Can Başer, Tbilisi Dövlət Tibb Universiteti, Əczaçılıq fakültəsinin dekanı Ana Chincharadze, ABŞ-ın Cənubi Florida Universiteti, Əczaçılıq fakültəsi, dekan müavini Prof. Dr. Yashmant Pathak, Təbriz Tibb Elmləri Universiteti, Kliniki farmakologiya kafedrasının müdiri Dr. Haleh Rezaee və digər iştirakçılar müxtəlif mövzularda məruzələr səsləndiriblər.
Tədbirdə əczaçılıq sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən qurumlar, özəl sektorun nümayəndələri, tədqiqatçılar, tədrislə məşğul olan professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər.

“DENK PHARMA GmbH & Co. KG is a family-owned company established in 1948 with headquarters in Munich, Germany. Our goal is to give Made in Germany quality for...
The twentieth century can be considered a period of renaissance in the development of pharmacy in Azerbaijan. Because in this century, a unique event has taken place in the field of pharmacy in our country - the foundation of higher education in the field of pharmacy has been laid in Azerbaijan. Rector of the Azerbaijan Medical University, Professor Garay Garaybeyli said this in his speech at the opening ceremony of the V International Scientific Congress on "Modern Problems of Pharmacy".
The rector reminded that the Azerbaijan State Pharmaceutical Institute was established in 1938: “Thus, 80 years have passed since the establishment of higher pharmaceutical education in Azerbaijan. I am proud to note that the first institution for higher pharmaceutical education was established in Azerbaijan compared to the Turkic-speaking republics of the former USSR, as well as neighboring Turkey and Iran, and later became the Faculty of Pharmacy of the Azerbaijan State Medical University due to the war.
Rector, Professor Garay Garaybeyli wished success to the scientific congress dedicated to the 90th anniversary of the Azerbaijan Medical University and the 80th anniversary of higher pharmaceutical education.
In his speech, Deputy Minister of Health Elsevar Agayev spoke about the development of pharmacy in Azerbaijan over the past century and noted that the jubilee faculty played an important role in this development, in the training of pharmacists.
"If 100 years ago there were only 50 pharmacies in Azerbaijan, now their number has reached 2,900. The number of wholesale enterprises is more than 100. New pharmaceutical companies are also being established. If in 1998 there was only one pharmaceutical company in Azerbaijan, now their number is many times higher. Even companies interested in investing in the production of medicines in Azerbaijan from abroad are becoming more interested.
Deputy Minister of Health E.Agayev noted that today the Ministry of Health controls the quality and effectiveness of medicines from producer to consumer. Work in this direction is constantly being improved. E.Agayev said that the reforms carried out at AMU in recent years will have a positive impact on the future development of pharmaceutical education.
After the opening speeches, the V International Scientific Congress on "Modern Problems of Pharmacy" began its work. All areas of pharmaceutical science, as well as research work on the development of new drugs, as well as problematic issues of interest to practical pharmacy were discussed at the meeting. Rector of Lokman Medical University in Turkey. Dr. Bulent Gumushel, First Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, Academician Dilgam Tagiyev, S.Y. Director of the Institute of Chemistry of Natural Substances named after Yunusov, prof. Dr. Shamansur Sagdullayev, Head of the Department of Pharmacognosy and Ethnopharmacology, Faculty of Pharmacy, University of Marseille, France Evelyne Ollivier, University of the Middle East, Cyprus, Director of the Institute of Health Sciences. Dr. K. Hosni Can Basher, Tbilisi State Medical University, Dean of the Faculty of Pharmacy Ana Chincharadze, University of South Florida, Faculty of Pharmacy, Deputy Dean Prof. Dr. Dr. Yashmant Pathak, Head of the Department of Clinical Pharmacology, Tabriz University of Medical Sciences. Haleh Rezaee and other participants made presentations on various topics.
The event was attended by government agencies implementing the policy in the field of pharmacy, representatives of the private sector, researchers, teaching staff and students.