DENK PHARMA AZƏRBAYCAN BAZARINDA - İLK TƏDBİR
“DENK PHARMA GmbH & Co. KG” 1948-ci ildə yaranmış ailəvi şirkətdir, baş ofisi Almaniyanın Münxen şəhərində yerləşir. Bizim məqsədimiz – 70...
XX əsri Azərbaycanda əczaçılığın inkişafında intibah dövrü hesab etmək olar. Çünki bu yüzillikdə ölkəmizin əczaçılıq sahəsində əhəmiyyətinə görə bənzəri olmayan hadisə baş verib - Azərbaycanda əczaçılıq sahəsində ali təhsilin bünövrəsi qoyulub. Bu barədə Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru, professor Gəray Gəraybəyli “Əczaçılığın müasir problemləri” mövzusunda V Beynəlxalq Elmi Konqresin açılış mərasimindəki çıxışında bildirib.
Rektor xatırladıb ki, məhz 1938-ci ildə ölkəmizdə Azərbaycan Dövlət Əczaçılıq İnstitutu təşkil olunub: “Beləliklə, artıq Azərbaycanda ali əczaçılıq təhsilinin yaradılmasının 80 ili tamam olur. İftixarla qeyd etməliyəm ki, keçmiş SSRİ-nin türkdilli respublikaları, həm də qonşu Türkiyə və İranla müqayisədə ali əczaçılıq təhsili üzrə ilk qurum məhz Azərbaycanda yaranıb və sonradan müharibənin başlaması ilə əlaqədar olaraq Azərbaycan Dövlət Tibb Universiteti əczaçılıq fakültəsinə çevrilib”.
Rektor, professor Gəray Gəraybəyli Azərbaycan Tibb Universitetinin yaradılmasının 90, Ali əczaçılıq təhsilinin 80 illik yubileylərinə həsr olunmuş elmi konqresin işinə uğurlar arzulayıb.
Səhiyyə nazirinin müavini Elsevər Ağayev çıxışında son əsr ərzində Azərbaycanda əczaçılığın inkişafından danışıb və qeyd edib ki, bu inkişafda, əczaçı kadrların hazırlanmasında yubileyi qeyd olunan fakültənin böyük rolu olub.
“Əgər 100 il əvvəl Azərbaycanda cəmi 50 aptek var idisə, indi onların sayı 2900-a çatıb. Topdansatış müəssisələrinin sayı 100-dən çoxdur. Yeni əczaçılıq müəssisələri də yaradılır. Əgər 1998-ci ildə Azərbaycanda yalnız bir dərman istehsalı şirkəti var idisə, indi onların sayı dəfələrlə çoxdur. Hətta xarici ölkələrdən Azərbaycana dərman istehsalı sahəsində investisiya qoymaq istəyən şirkətlərin də marağı artır”.
Səhiyyə nazirinin müavini E.Ağayev qeyd edib ki, bu gün Səhiyyə Nazirliyi istehsalçıdan istehlakçıya kimi dərman vasitələrinin keyfiyyətinə və effektivliyinə nəzarəti həyata keçirir. Bu istiqamətdə işlər daim təkmilləşdirilir. E.Ağayev bildirib ki, ATU-da son illər aparılan islahatlar əczaçılıq təhsilinin gələcək inkişafına müsbət təsir göstərəcək.
Açılış nitqlərindən sonra “Əczaçılığın müasir problemləri” mövzusunda V Beynəlxalq Elmi Konqres işinə başlayıb. Toplantıda əczaçılıq elminin bütün sahələri, eləcə də yeni dərman vasitələrinin yaradılması istiqamətində aparılan elmi-tədqiqat işləri, həmçinin də praktik əczaçılığın maraq dairəsində olan problemli məsələlər müzakirəyə çıxarılıb. Türkiyənin Lokman Həkim Universitetinin rektoru Prof. Dr. Bülent Gümüşel , AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktoru Akademik Dilqəm Tağıyev, Özbəkistanın S.Y. Yunusov adına Təbii Maddələrin kimyası İnstitutunun direktoru, prof. Dr. Şamansur Saqdullayev, Fransanın Marsel Universitetinin Əczaçılıq fakültəsi, Farmakoqnoziya və Etnofarmakologiya kafedrasının müdiri Prof. Evelyne Ollivier, Kiprin Yaxın Şərq Universiteti, Səhiyyə Elmləri İnstitutunun müdiri Prof. Dr. K. Hüsnü Can Başer, Tbilisi Dövlət Tibb Universiteti, Əczaçılıq fakültəsinin dekanı Ana Chincharadze, ABŞ-ın Cənubi Florida Universiteti, Əczaçılıq fakültəsi, dekan müavini Prof. Dr. Yashmant Pathak, Təbriz Tibb Elmləri Universiteti, Kliniki farmakologiya kafedrasının müdiri Dr. Haleh Rezaee və digər iştirakçılar müxtəlif mövzularda məruzələr səsləndiriblər.
Tədbirdə əczaçılıq sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən qurumlar, özəl sektorun nümayəndələri, tədqiqatçılar, tədrislə məşğul olan professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər.

• Мировые ученые обсудили современные проблемы фармации по инициативе АМУ
ХХ век можно считать периодом ренессанса в развитии фармации в Азербайджане. Потому что в этом веке в нашей стране в области фармации произошло уникальное событие - в Азербайджане была заложена основа высшего образования в области фармации. Об этом сказал ректор Азербайджанского медицинского университета, профессор Гарай Гарайбейли в своем выступлении на церемонии открытия V Международного научного конгресса «Современные проблемы фармации».
Ректор напомнил, что Азербайджанский государственный фармацевтический институт был создан в 1938 году: «Таким образом, прошло 80 лет с момента создания в Азербайджане высшего фармацевтического образования. Я с гордостью отмечаю, что первое высшее фармацевтическое учебное заведение было создано в Азербайджане по сравнению с тюркоязычными республиками бывшего СССР, а также с соседними Турцией и Ираном, а позже стало фармацевтическим факультетом Азербайджанского государственного медицинского университета. из-за войны.
Ректор, профессор Гарай Гарайбейли пожелал успехов научному конгрессу, посвященному 90-летию Азербайджанского медицинского университета и 80-летию высшего фармацевтического образования.
В своем выступлении заместитель министра здравоохранения Эльсевар Агаев рассказал о развитии фармации в Азербайджане за последнее столетие и отметил, что юбилейный факультет сыграл важную роль в этом развитии, в подготовке фармацевтов.
«Если 100 лет назад в Азербайджане было всего 50 аптек, то сейчас их количество достигло 2900. Количество оптовых предприятий - более 100. Также создаются новые фармацевтические компании. Если в 1998 году в Азербайджане была только одна фармацевтическая компания, то сейчас их намного больше. Все больший интерес проявляют даже компании, заинтересованные в инвестировании в производство лекарств в Азербайджане из-за границы.
Заместитель министра здравоохранения Э.Агаев отметил, что сегодня Минздрав контролирует качество и эффективность лекарственных средств от производителя до потребителя. Работа в этом направлении постоянно совершенствуется. Э.Агаев сказал, что реформы, проводимые в АМУ в последние годы, положительно повлияют на дальнейшее развитие фармацевтического образования.
После вступительных слов начал работу V Международный научный конгресс «Современные проблемы фармации». На встрече обсуждались все направления фармацевтической науки, а также научно-исследовательские работы по разработке новых лекарственных препаратов, а также проблемные вопросы, представляющие интерес для практической фармации. Ректор Медицинского Университета Локмана, Турция. Доктор Бюлент Гюмушель, первый вице-президент НАНА, директор Института катализа и неорганической химии, академик Дильгам Тагиев, С.Ю. Директор Института химии природных веществ им. Юнусова, проф. Доктор Шамансур Сагдуллаев, заведующий кафедрой фармакогнозии и этнофармакологии фармацевтического факультета Марсельского университета, Франция Эвелин Оливье, Ближневосточный университет, Кипр, директор Института медицинских наук. Доктор К. Хосни Джан Башер, Тбилисский государственный медицинский университет, декан фармацевтического факультета Ана Чинчарадзе, фармацевтический факультет Университета Южной Флориды, заместитель декана проф. Доктор Доктор Яшмант Патхак, заведующий кафедрой клинической фармакологии Тебризского университета медицинских наук. Хале Резаи и другие участники сделали презентации на различные темы.
В мероприятии приняли участие государственные органы, реализующие политику в области фармации, представители частного сектора, исследователи, преподаватели и студенты.