“Zeytun Pharmaceuticals” MMC COVID-19 virusunun müayinəsi üçün Səhiyyə Nazirliyinə təmənnasız 50 000 PZR test dəsti təqdim etdi
Bildiyiniz kimi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev respublikamızda COVİD-19 virusu ilə mübarizə tədbirlərinə başlanılan ilk günlərdən etibarən ölkə vətəndaşlarının sağlamlığını, sosial təminatının qorunmasını əsas vəzifələr kimi müəyyənləşdirərək, dövlət qurumları və özəl sektora aid şirkətlərin diqqətini bu sahəyə yönəltməyi tapşırıb.
Belə ki, “Zeytun Pharmaceuticals” MMC şirkəti ölkəmizdə yeni növ koronavirus infeksiyasının laborator müayinəsini həyata keçirmək üçün 50 000 nümunəlik PZR müayinə dəstini təmənnasız olaraq Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyinə təqdim edib.
ÜST-ün təlimatlarına görə, COVİD-19 coronavirus təhlilləri tərs transkripsiyalı polimeraz zəncir reaksiyası (PZR) ilə aparılmalıdır. Tövsiyələrdə deyildiyi kimi, bu hal-hazırda koronavirus infeksiyasının ən doğru və etibarlı bir diaqnostik üsuludur. İnsanın bioloji materialında hətta çox az miqdarda virusun aşkarlanmasına və inkubasiya dövründə xəstəliyi müəyyən etməyə kömək edir. “Zeytun Pharmaceuticals” tərəfindən təqdim olunan müayinə dəstləri dərhal Xüsusi Təhlükəli İnfeksiyalara Nəzarət Mərkəzinə göndərilib.
Qeyd edək ki, Xüsusi Təhlükəli İnfeksiyalara Nəzarət Mərkəzi Azərbaycanda koronavirusun diaqnostikasını aparan ən böyük laboratoriyadır. Virusa yoluxduğu şübhə doğuran şəxslərdən götürülən nümunələr burada testlər vasitəsilə yoxlanılır.
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin rəhbərliyi pandemiya ilə mübarizə dövründə “Zeytun Pharmaceuticals” –ın dəstəyini təqdirəlayiq hesab edib, şirkətə dərin minnətdarlığını bildirir. Onu da vurğulamaq lazımdır ki, dövlət tədbirlərinə daim dəstək verən bu şirkət Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təşəbbüsünə qoşularaq Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna vəsait də köçürüb. Bus bir daha onu göstərir ki, Prezidentimizin müəyyən etdiyi sosial məhsuliyyət strategiyasına əməl edən şirkətlər seçilmiş kursa sadiqliyi nümayiş etdirməyə davam edirlər.

Как известно, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев с первых дней борьбы с вирусом COVID-19 в стране определил защиту здоровья и социального обеспечения в качестве основных задач и поручил привлечь внимание государственных органов и компаний частного сектора.
Так, ООО «Zeytun Pharmaceuticals» предоставило 50 000 бесплатных наборов тестов для ПЦР Министерству здравоохранения Азербайджана для лабораторного тестирования нового типа коронавирусной инфекции в нашей стране.
В соответствии с рекомендациями ВОЗ, анализ коронавируса на COVID-19 должен проводиться методом полимеразной цепной реакции с обратной транскрипцией (ПЦР). Как указано в рекомендациях, в настоящее время это самый точный и надежный метод диагностики коронавирусной инфекции. Это помогает обнаружить даже очень небольшие количества вируса в биологическом материале человека и диагностировать заболевание в течение инкубационного периода. Экзаменационные наборы, предоставленные Zeytun Pharmaceuticals, были немедленно отправлены в Центр контроля особых опасных инфекций.
Следует отметить, что Центр по контролю за особыми опасными инфекциями является крупнейшей лабораторией по диагностике коронавируса в Азербайджане. Образцы, взятые у людей, подозреваемых в заражении этим вирусом, тестируются здесь.
Руководство Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики высоко ценит поддержку Zeytun Pharmaceuticals в борьбе с пандемией и выражает свою глубокую благодарность компании. Следует отметить, что эта компания, которая всегда поддерживает правительственные мероприятия, присоединилась к инициативе Президента Азербайджанской Республики и перечислила средства в Фонд поддержки коронавируса. Автобус еще раз показывает, что компании, которые следуют стратегии социальной производительности, установленной нашим Президентом, продолжают демонстрировать приверженность выбранному курсу.