• Bakıda “Gömrük-Biznes Forumu 2023” keçirilib
Bakıda Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər çərçivəsində Dövlət Gömrük Komitəsinin təşkilatçılığı ilə “Gömrük-Biznes Forumu 2023” keçirilib.
Cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizin dayanıqlı inkişafı istiqamətində həyata keçirilən irimiqyaslı iqtisadi islahatlar çərçivəsində gömrük xidməti tərəfindən reallaşdırılan layihələrin vətəndaşlara və biznes subyektlərinə çatdırılması üçün təşkil edilən forumun əsas məqsədi gömrük və biznes əməkdaşlığına Komitənin korporativ hesabatı, görüləcək işlərin anonsu və gerçəkləşdirilən layihələrdə fəal iştirak üçün biznes subyektlərinə çağırış, habelə yeni xidmət və məhsulların faydasından bəhs ediləcək işgüzar ortam yaratmaqdır.
Tədbir çərçivəsində gömrük işinin təşkili sahəsində işgüzar və səmərəli fəaliyyət göstərən şirkətlərə “Dəstək” və “Əməkdaşlıq” nominasiyaları üzrə təşəkkürnamələr təqdim edilib. Bu şirkətlər arasında Zeytun Pharmaceuticals MMC də yer alıb.

• "Customs-Business Forum 2023" has been held in Baku
"Customs-Business Forum 2023" was organized by the State Customs Committee as part of a series of events dedicated to the 100th anniversary of our National Leader Heydar Aliyev in Baku.
The main purpose of the forum, which was organized to deliver the projects implemented by the customs service to citizens and business subjects within the framework of the large-scale economic reforms implemented by Mr. President Ilham Aliyev in the direction of the sustainable development of our country, is the corporate report of the Committee on Customs and Business Cooperation, the announcement of the work to be done, and business subjects for active participation in the implemented projects. challenge, as well as to create a business environment where the benefits of new services and products will be discussed.
Within the framework of the event, letters of appreciation were presented in the categories of "Support" and "Cooperation" to the companies that performed business and efficient activities in the field of organization of customs work. Among these companies, Zeytun Pharmaceuticals LLC is also included.