• Övladlarınızın qızılca və məxmərək səbəbiylə ölüm riskinin yaranmasından qoruyun
Qızılcaya qarşı məxmərək immunizasiyası immunitet yaratmaq və  orqanizmi ölümlə nəticələnə  biləcək iki xəstəlikdən qorunmaq cəhdidir.
Qızılca-məxmərək peyvəndinin əsas faydası qızılca və məxmərək nəticəsində ağır infeksiyaların, ciddi fəsadların və hətta ölümün
olmasının qarşısını almaqdır.
Qızılca təhlükəsi ağır ishal, pnevmoniya və ya beyin iltihabı və ya  görmə və eşitmə problemləri və  hətta ölümlə nəticələnə bilər.
Məxmərək adətən uşaqlarda qrip kimi yüngül bir infeksiyadır.
Ancaq xəstəlik gənc hamilə qadınlara bu xəstəliyə yoluxarsa,  anadangəlmə anomaliyalarla doğulan körpələrin olmasına səbəb ola bilər.
Qızılca və məxmərəkə qarşı peyvənd uşaqları sətəlcəm, ishal, beyin zədələnməsi, karlıq, korluq və anadangəlmə ürək çatışmazlığı səbəbindən əlillikdən,ölümdən  qoruyur.
Bu iki xəstəliyin müalicəsi yoxdur, lakin hər ikisinin qarşısını qızılca məxmərəkinə qarşı immunizasiya və ya MR ( qızılca rubella ) kimi tanınan immunizasiya ilə almaq olar.
Bu peyvənd növü eyni vaxtda bu iki təhlükəli xəstəliyə qarşı qorunma təmin edir.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatına görə, bu iki xəstəlik epidemiyaya çevrilmə potensialına malikdir və bir ərazidə immunizasiyanın əhatə dairəsi aşağı olarsa, asanlıqla  yayıla bilər.
Qızılca-məxmərək peyvəndi dövlətin məcburi immunizasiya proqramına daxildir. 9 aydan 15 yaşa qədər uşaqlara peyvənd edilir.
Qızılca məxmərəkinə qarşı immunizasiya üç dəfə və ya üç doza verilir.
Körpəyə bu peyvənd 9 aylıq olarsa, ikinci vaksin 18 aylıq, üçüncü doza isə uşaq olarkən 7 yaşında verilir.
Qızılca yan təsirləri
Qızılcaya qarşı immunizasiyanın yan təsirləri nisbətən yüngüldür :
Yüngül qızdırma,
Enjeksiyon yerində qırmızı səpgi,
Şişkinlik
Enjeksiyon yerində yüngül ağrı.
Ümumiyyətlə, peyvəndin yan təsirləri uşağa peyvənd vurulduqdan sonra üç gündən gec olmayaraq öz-özünə yox olur.
Qızılca-məxmərək peyvəndi ilə biz uşaqları qoruya və cəmiyyətdə bu təhlükəli xəstəliyin yayılmasının qarşısını almağa kömək edə bilərik.
Bununla belə, müxtəlif səbəblərdən, məsələn, yan təsirlərdən qorxmaq, faydalarına inanmamaq kimi səbəblərdən tərəddüd edən və ya hətta uşaqlarını peyvənd etməkdən imtina edən bir çox valideynlər var.
Əslində, immunizasiyanın təmin edilməməsi riski nisbətən yüngül yan təsirlərin riskindən qat-qat çoxdur.
Buna görə də, qızılcaya qarşı məxmərək immunizasiyasının əhəmiyyəti barədə məlumatlılığı artırmaq hamımız üçün önəmlidir.
Biz dövlətin verdiyi peyvənd proqramında pulsuz iştirak edə və ya uşaqlarımızı bu peyvəndi almaq üçün həkimə apara bilərik.
Bundan əlavə, valideynlər olaraq biz də peyvəndin faydalarını anlamalı və ətrafımızdakı digər insanları da buna təşviq etməliyik.
2023 – cü ildən  bu tarixədək ölkəmizdə çoxlu qızılcaya yoluxma hadisəsi qeydə alınmışdır.Qızılca-məxmçəyə qarşı immunizasiya təhlükəli qızılca və məxmərək xəstəliklərinin yayılmasının qarşısının alınmasının effektiv üsuludur.
Uşaqları düzgün yaşda və tövsiyə olunan dozaya uyğun peyvənd etməklə biz uşaqların müdafiəsini təmin edərək, bu xəstəliyin cəmiyyətdə yayılmasının qarşısını almağa kömək edə bilərik.
İmmunizasiyanın vacibliyi barədə maarifləndirməni artırmaq və bu təhlükəli xəstəliyin yayılmasının qarşısını almaq üçün tədbirlər görmək hamımız üçün vacibdir.

• Protect your children from the risk of death due to measles and rubella
Rubella immunization against measles is an attempt to build immunity and protect the body against two diseases that can lead to death.
The main benefit of the measles-rubella vaccine is to prevent severe infections, serious complications, and even death from measles and rubella.is to prevent it from happening.
Measles can cause severe diarrhea, pneumonia or brain inflammation, or vision and hearing problems, and even death.
Rubella is usually a mild flu-like infection in children.
However, if the disease infects young pregnant women, it can cause babies to be born with birth defects.
The measles and rubella vaccine protects children from disability and death due to pneumonia, diarrhea, brain damage, deafness, blindness, and congenital heart failure.
There is no cure for these two diseases, but both can be prevented with the measles rubella immunization, also known as MR (measles rubella).
This type of vaccine provides protection against these two dangerous diseases at the same time.
According to the World Health Organization, these two diseases have the potential to become epidemic and can spread easily if immunization coverage in an area is low.
The measles-rubella vaccine is included in the state's mandatory immunization program. Children from 9 months to 15 years old are vaccinated.
Immunization against measles rubella is given three times or three doses.
If the baby is 9 months old, the second vaccine is given at 18 months, and the third dose is given at 7 years of age.
Measles side effects
The side effects of measles immunization are relatively mild:
mild fever,
Red rash at the injection site,
Swelling
Slight pain at the injection site.
In general, the side effects of the vaccine disappear on their own no later than three days after the child is vaccinated.
With the measles-rubella vaccine, we can protect children and help prevent the spread of this dangerous disease in the community.
However, there are many parents who hesitate or even refuse to vaccinate their children for various reasons, such as fear of side effects, lack of belief in the benefits.
In fact, the risk of not being immunized far outweighs the risk of relatively mild side effects.
Therefore, it is important for all of us to raise awareness about the importance of measles-rubella immunization.
We can participate in a government-sponsored vaccination program for free or take our children to the doctor to get it.
Also, as parents, we should also understand the benefits of vaccination and encourage others around us to do the same.
From 2023 to this date, many cases of measles infection have been registered in our country. Immunization against measles is an effective method of preventing the spread of dangerous measles and rubella diseases.
By vaccinating children at the right age and at the recommended dose, we can protect children and help prevent the spread of this disease in the community.
It is important for all of us to raise awareness about the importance of immunization and take action to prevent the spread of this dangerous disease.